Μαθητές της Τετάρτης τάξης στο 2ο Δημοτικό Σχολείο στη Σκάλα, Λακωνίας, κοντά στη Σπάρτη, δημιουργούν ένα συναισθηματικό σποτ για το Κυπριακό πρόβλημα. Η Κύπρος, για πάνω από 4 δεκαετίες, ζει κάτω από διαχωριστικές γραμμές. Κύπριοι, Ελληνοκύπριοι και Τουρκοκύπριοι, χωρισμένοι σε πλευρές, κατηγορίες, αντιπάλους ρόλους. Ίσως έχουν περισσότερα κοινά από ότι νομίζουμε;
Director: Nikolaos Galanis, Students of 2nd Primary school in Skala Lakonias Writer: Nikolaos Galanis, Students of 2nd Primary school in Skala Lakonias